Kolumbus a 3D tisk

Jak spolu souvisí výrazy v nadpisu tohoto článku? Prostě jednoduše! Kolumbus 2 je projekt města Znojma na podporu zájmových aktivit škol a 3D tisk je jedna z našich aktivit, kterou realizujeme z tohoto projektu. Mimo jiné ještě sponzoruje zřizovatel Klub nadaných žáků a skupinku žáků zkoumajících chemické zákonitosti kolem nás.

Ale zpět k aktivitě oficiálně nazvané Konstruování s 3D tiskem. Minulé setkání žáků v kroužku navštívil starosta města Znojma pan Jan Grois, MBA, s doprovodem vedoucí odboru školství a tiskové mluvčí. Byl přítomen aktivitě, kdy se testoval historický vynález, ne nikoho menšího, než Leonarda da Vinciho! A sice jeho legendární přenosný most. Jednotlivé trámky tohoto mostu byly vyrobeny právě v 3D tiskárně a žáci, včetně pana starosty, vtaženého do aktivity, sestavovali právě tento most. Zároveň jeden ze žáků, konkrétně Michal Soviš ze 7. B, předvedl přímo před očima užaslých návštěvníků naprogramování jednoho z dílů mostu a zahájení samotného tisku.

Procvičování prostorové představivosti žáků ve spojení s využitím velmi kvalitní techniky je určitě smysluplným využitím volného času žáků.

Chtěl bych poděkovat panu učiteli Karlu Kochovi za náplň kroužku a městu Znojmu za finanční podporu.

Pavel Trulík